Dil Seçimi TR EN
İletişim Hattı +90 (264) 418 84 85
Haberler

BAŞKAN BAYRAKTAR ŞUBAT AYI İHRACAT RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ.

  • 19.03.2024
  • akyazitso

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan firmaların faaliyetlerini yürüttükleri illerden gerçekleştirdikleri ihracatı temel alan "Faaliyet İllerine Göre İhracat" rakamlarına göre Sakarya geçtiğimiz 2023 yılının Şubat ayına göre yüzde 22,6 geçen aya göre yüzde 6’lık artış göstererek 788 milyon dolarlık ihracat yaptı.

Sakarya, şubat ayında en çok dış satım yapan 8. il olarak toplam ülke ihracatına yüzde 3,7 katkıda bulundu.

En Çok İhracat italya

İhracatta başı çeken ilk 5 ülke ise sırasıyla İtalya, Polonya, Birleşik Krallık, Fransa ve Almanya oldu.

En fazla ihracat yapılan ürünler

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan verilere göre şubat ayında Sakarya ihracatında sırasıyla otomotiv endüstrisi, demir ve demir dışı metaller, çelik, fındık ve mamulleri, kimyevi maddeler ve mamulleri ile çelik başı çekti. Sakarya iş dünyası, serbest bölgeler dâhil dünyanın 110 noktasına ihracat gerçekleştirdi.

Başkan Bayraktar; Bir önceki yıla göre değerlendirdiğimizde ihracatımız artması İlimiz ve İlçemiz adına sevindirici gelişmeler. Her zaman dile getirdiğimiz gibi, Ülkemizin ve şehrimizin kalkınması için kim bir çivi çakıyorsa sonuna kadar yanındayız ve destekçisiyiz. Sanayicinin kazanması demek; yeni yatırım demek, yeni istihdam kapıları demek. İstihdam sağlayarak, üreterek ülkemizin ve şehrimizin büyümesine katkı sağlayan tüm işletmelerimizi kutluyorum. Başarıları daim olsun. Sakarya’nın çok yüksek ihracat rakamlarına ulaşabileceğini biliyoruz. Buradaki en önemli husus ise sürdürülebilir bir artış sağlanmasıdır. Türkiye’nin daha çok üretim, yatırım ve istihdama ihtiyacı var. Üretim ve yatırıma daha fazla destek olup sanayimizin rekabet gücünü korumalıyız. Oda olarak bunun çabasındayız, olmaya devam edeceğiz” dedi.

Tüm ülkeler gibi Türkiye’ de ekonomik olarak önemli bir süreçten geçiyor. Söz konusu gelişmeler sonucu ortaya çıkan sorunlardan en önemlisinin artan maliyetler olduğuna dikkati çeken Bayraktar bu konuda da tüketicilerin ve ticaret erbabının mağdur edilmemesi için gereken bütün tedbirleri süratle almaya devam ettiklerini belirtti.

Bayraktar; İhracat yapan firmalarımızı ve iş dünyasını ülke ekonomisine ve katma değere yapmış oldukları katkılarından dolayı canı gönülden kutluyor ve teşekkür ediyorum. Biz ülkemize örnek olmaya, üretmeye ve ihraç etmeye devam edeceğiz” dedi.

 

  •  BAŞKAN BAYRAKTAR ŞUBAT AYI İHRACAT RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ.

Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç